Każdego roku coraz więcej ludzi kończy studia. Jednak nasza gospodarka oraz rynek pracy nie jest przygotowany na taką dużą ilość ludzi do pracy umysłowej. Podstawą polskiej gospodarki przede wszystkim na produkcji a także przemyśle ciężkim, a więc wymagane są osoby do pracy fizycznej a nie umysłowej.
Studenci a także absolwenci wyższych uczelni rejestrują się na kursy zawodowe, ponieważ nieco łatwiej znaleźć taką pracę a także jest ona całkiem nieźle płatna ? jednak całkiem ciężka. Podyktowane jest to także tym, że szkoły zawodowe są rozwiązywane z powodu małej liczby chętnych jak i również niską jakością edukacji w tychże placówkach.
Jeszcze kilka lat temu na kursach przeważały osoby z wykształceniem zasadniczym. Teraz na kursy spawacza czy operatora wózka widłowego zgłaszają się absolwenci z wykształceniem średnim i wyższym – informuje nas nauczyciel z Szkoły Kształcenia Zawodowego w Poznaniu. Pośród magistrów a także inżynierów dużym zainteresowaniem cieszy się również zawód taksówkarza.
Niesłychanie dużą popularnością cieszą się kursy zawodowe m.in. na stanowisko barmana. W dużej ilości rejestrują się studenci medycyny, architektury oraz pedagogiki. Młodzi studenci podwyższają swoje umiejętności i emigrują za granicę na przykład: pracując za barem w Danii czy Irlandii i zarabiając około 8 euro za godzinę pracy. Praca za granicą nadal bardziej się opłaca niż w kraju.